Co zrobić, aby styl baru przyciągał gości i robił na nich wrażenie? Warto niekiedy zwrócić się w kierunku aranżacji bardziej charakterystycznych, nawiązujących do wnętrz industrialnych czy retro. Czym wyróżniają się takie style i czy meble barowe mogą być w nich utrzymane?
Styl industrialny
Od pewnego czasu styl industrialny cieszy się dużą, niesłabnącą popularnością, nie tylko we wnętrzach domowych, ale też w lokalach użytkowych. Czym się charakteryzuje?
Styl industrialny wiąże się z pewnego rodzaju surową estetyką, która ma nawiązywać, przede wszystkim, do epoki przemysłowej. Wnętrza utrzymane w takiej stylistyce mogą przypominać pomieszczenia pofabryczne czy magazynowe. Często dochodzi zresztą do tego, że faktyczne obiekty poprzemysłowe są adaptowane do celów użytkowych i rekreacyjnych. Jeżeli restauracja, bar czy klub powstają w takich miejscach, warto wykorzystać dostępny właściwie „od ręki” charakter lokalizacji i dodać do niego odpowiednie wyposażenie oraz meble do baru, oczywiście w industrialnym stylu.
W stylu industrialnym ważne jest zachowanie specyfiki „przemysłowej”, którą najczęściej uwidacznia się poprzez wykorzystanie materiałów takich, jak metal, drewno i szkło, najlepiej w możliwie najbardziej surowej formie. Wykonane z takich surowców meble barowe, do tego sprawiające wrażenie nieco już wyeksploatowanych, świetnie wpasują się w takie założenia.
W przypadku baru utrzymanego w stylu industrialnym warto zatem sięgać nie tylko po specjalnie do tego celu projektowane i wykonane na zamówienie umeblowanie (lady barowe, stołki i pozostałe elementy), ale też różnego rodzaju akcesoria i wyposażenie „z odzysku” – lampy dworcowe, lustra z dawnych zakładów krawieckich czy stare krany łazienkowe z demontażu.
Styl retro
Styl retro, niekiedy mylony z vintage (który wykorzystuje autentyczne elementy z przeszłości), inspiruje się tym, co w danej epoce było najciekawsze, wyjątkowe czy eleganckie.
Tym, co w stylu retro jest wyjątkowe, jest możliwość sięgania po inspiracje nie tylko z jednej, konkretnej epoki (jak ma to miejsce w przypadku, chociażby, stylu kolonialnego). Retro może stanowić powrót tak do przełomu wieków (Belle Époque), jak i do stylowych lat dwudziestych, kolorowych i szalonych lat siedemdziesiątych, czy też do całkiem nam bliskich lat dziewięćdziesiątych. To z kolei oznacza, że bazując na założeniach stylu retro można uzyskać wiele różnorodnych rozwiązań aranżacyjnych, dostosowanych następnie do charakteru – na przykład lokalu gastronomicznego.
Jaki mógłby być bar w stylu retro? Jak widać, dużo zależy od jednego, przyjętego zakresu historycznego (mieszanie ze sobą elementów z różnych epok jest trudne i tak naprawdę nie przynosi zwykle dobrego efektu). Pub nawiązujący do dzikiego zachodu będzie w dużej mierze wykończony drewnem i prostymi, ale solidnymi elementami. Pub w stylu lat pięćdziesiątych czy sześćdziesiątych to już z kolei bardziej nowoczesne spojrzenie na wyposażenie barowe i meble, które w takim wypadku mogą być też podświetlane (nawiązując do popularnych wówczas neonów).
Podsumowanie
Zarówno styl industrialny, jak i retro mogą doskonale sprawdzić się w zabudowie barowej. W obu przypadkach można w interesujący i oryginalny sposób wykorzystać najważniejsze założenia i stworzyć aranżacje przyciągające nowych klientów.
Decydując się na umeblowanie baru w jednym z tych stylów, warto zwrócić się z takim zagadnieniem do doświadczonego producenta mebli na zamówienie. Dzięki temu zyskuje się możliwość pełnego decydowania o ostatecznej formie elementów barowych, a jakość ich wykonania przekłada się na długą żywotność i trwałość.